RSS facebook szukamepracy google szukamepracy twitter szukamepracy youtube szukamepracy blog szukamepracyPraca zdalna - szansa dla każdego

Autor: adm Data: 2014-10-13 17:51:29

Podjęcie satysfakcjonującego zatrudnienia w bardzo wielu przypadkach bywa mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe. Często zdarza się, że pewne ograniczenia dyskwalifikują kandydata, który posiada idealne kwalifikacje na określone stanowisko. Dotyczy to zwłaszcza osób niepełnosprawnych i mieszkających na wsiach oraz w małych miasteczkach. Czy zatem pozornie drobna przeszkoda musi być barierą nie do pokonania? Oczywiście, że nie.


To doprawdy zaskakujące, że w dobie rozwiniętego przemysłu i powszechnego stosowania technologii, które jeszcze nie tak dawno temu nazywaliśmy "kosmicznymi", tak prozaiczna kwestia jak transport publiczny, nadal dla wielu osób stanowi przeszkodę w podjęciu pracy marzeń. Niestety, połączenia komunikacyjne pomiędzy wioskami i aglomeracjami miejskimi ciągle mocno kuleją lub wręcz nie istnieją. W takiej sytuacji niezmotoryzowani mieszkańcy wiosek i małych miasteczek mogą co najwyżej pomarzyć o pracy w dużym mieście. 

Podobnie przedstawia się problem osób niepełnosprawnych, zwłaszcza dotkniętych dysfunkcją narządu ruchu. Abstrahując od oczywistego faktu niedostosowania większości połączeń autobusowych do potrzeb osób poruszających się na wózku, najtrudniejszym do pokonania problemem jest... samo miasto. Udogodnień dla osób niepełnosprawnych albo nie ma, albo nie funkcjonują one w sposób prawidłowy. Przykładem mogą być windy montowane przy kładkach dla pieszych - co z tego że są, skoro większość z nich nie działa? Jak dotąd jedynym skutecznym rozwiązaniem tych problemów jest praca zdalna.

 

Praca zdalna - czym jest?

Według definicji praca zdalna, zwana także telepracą i e-pracą, to forma organizacji zatrudnienia, która uwzględnia świadczenie pracy poza siedzibą lub jednostką organizacyjną pracodawcy. Jednak zamknięcie tego pojęcia w jednym zdaniu, nie może odzwierciedlić jego pełnego znaczenia. Tak naprawdę definicja telepracy jest bardzo elastyczna, a jej pełne znaczenie zależy od jej źródła. Jednak w każdym przypadku występują pewne cechy wspólne. Aby dana forma zatrudnienia mogła być określona jako praca zdalna, muszą zostać spełnione dwa podstawowe warunki: pracownik musi wykonywać pracę poza siedzibą firmy lub miejscem zamieszkania klienta, a wszelkie czynności służbowe, ewentualnie ich rezultaty, muszą być wykonywane i przesyłane przy użyciu połączeń telekomunikacyjnych. Zatem przedmiotem pracy zdalnej są wszelkie czynności niematerialne, a fizyczny kontakt z pracodawcą lub zleceniodawcą zostaje wykluczony.

 

Praca zdalna 

 

KTO OSIĄGA KORZYŚCI Z PRACY ZDALNEJ?

Odpowiedź na to pytanie jest już znacznie prostsza - oczywiście obie strony, czyli pracodawca i pracownik. Podstawową korzyścią dla pracodawcy są przede wszystkim spore oszczędności związane z brakiem konieczności stworzenia i utrzymania stanowiska pracy, jednak to nie wszystko. Statystyki jasno pokasują, że praca zdalna wpływa na wzrost produktywności pracowników, spadek liczby zwolnień chorobowych i zmniejszenie rotacji personelu.
Z kolei pracownik nie musi martwić się o brak połączeń komunikacyjnych i o wszelkie utrudnienia, wynikające z niepełnosprawności. Korzyści z takiej formy zatrudnienia osiągają również te osoby, które sprawują opiekę nad chorym lub niepełnosprawnym członkiem rodziny. Praca zdalna daje zatem szansę realizacji ambicji zawodowych wszystkim, bez względu na stan zdrowia czy miejsce zamieszkania.

Jeśli chcesz poznac więcej powodów na to, że warto pracować zdalnie to zapraszam do artykułu Praca mobilna

 

 


Ocena: 3.1 Głosów: 1161Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym:

Artykuły
Jak dorobić w domu przez internet 2015
Praca przez internet przepisywanie tekstów oferty
Praca w domu przy komputerze 2015
Praca dla niepełnosprawnych oferty
Programista - czyli najpopularniejszy zawód w pracy zdalnej
Prawa i obowiązki telepracownika
Zakładanie działalności gospodarczej przez internet
Program Streber do zarządzania mikro projektami freelancerów
Jak napisać dobre CV
Praca mobilna - dlaczego warto?
Rozmowa o pracę
Czy osoba fizyczna może wystawić rachunek?
Jak zostać freelancerem?
Czym jest i na czym polega outsourcing?
11 zasad dobrego CV
Rynek telepracy w Polsce i zagranicą
Telepraca jako elastyczna forma zatrudnienia
Kreatywne CV - gwarantowany sukces?
Praca zdalna - szansa dla każdego

Komentarze

Brak komentarzy!

Nick:
E-Mail:
Komentarz:
Kod
Podaj kod:Dołączyło już do nas 122 firm oraz 412 użytkowników Zarejestruj się

Firma i współpraca

Copyright © 2013-2014 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Płatności realizowane są przez: