RSS facebook szukamepracy google szukamepracy twitter szukamepracy youtube szukamepracy blog szukamepracyProgramista - czyli najpopularniejszy zawód w pracy zdalnej

Autor: adm Data: 2015-07-08 20:38:23

Najbardziej poszukiwane zawody na polskim rynku pracy związane są z branżą IT, a szczególnie istotni są programiści. Faktem jest, że już nawet początkujący programista nie musi się obawiać o pracę, a samą profesję uważa się za zawód przyszłości i niemal idealny.

Jeszcze kilkanaście lat temu programista bywał postrzegany jako swego rodzaju dziwak, który całymi dniami siedział przed monitorem komputera, wklepując jakieś mało zrozumiałe znaczki. Obecnie coraz więcej ludzi rozumie, jak istotną rolę pełni programista w naszym świecie. Ileż to urządzeń właściwie działa, dzięki dobremu oprogramowaniu. Począwszy od budzika budzącego do pracy, poprzez elektryczną szczoteczkę do zębów, robot kuchenny, super telewizor czy telefon komórkowy, aż do automatu, w którym można kupić bilet.

Jest to jedna z niewielu profesji, w której liczy się przede wszystkim wiedza, dokładna znajomość języków programowania, a nie sam dyplom. Mało tego, świetny programista nie musi się legitymować dyplomem ukończenia studiów wyższych. Wystarczy, że portfolio jego dotychczasowych realizacji jest naprawdę okazałe, aby przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę. W każdym razie, olbrzymie możliwości znalezienia zatrudnienia są jedną z najważniejszych zalet tego zawodu. Tak naprawdę, to programista może wybierać, a nie pracodawca. Bezpośrednio z tego faktu wynika drugi istotny walor. Mianowicie, programista w przeciwieństwie do tysiąca innych pracowników, może liczyć zarówno na szybki rozwój zawodowy oraz awans, jak i na wysokie wynagrodzenie.

Ścieżki kariery mogą być przy tym różne, w zależności od osobowości programisty oraz jego oczekiwań zawodowych. Praca w korporacji ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. W tego typu pracy najlepiej się odnajdują jednostki ceniące sobie prestiż, stały awans oraz pewność zatrudnienia. Natomiast dla programistów, dla który najważniejszym aspektem jest poczucie swobody oraz brak ciągłej kontroli idealnym rozwiązaniem jest praca zdalna. 
Freelancer nie ma narzuconego z góry harmonogramu pracy i może także przyjmować te zlecenia, które mu w pełni odpowiadają zarówno finansowo, jak i w kwestiach satysfakcji zawodowej. Elastyczność miejsca i czasu pracy jest niewątpliwym atutem dla osób ceniących sobie niezależność, aczkolwiek ten typ pracy wymaga także pewnej samodyscypliny, aby realizować zlecenia zgodnie z ustaleniami. 

Doświadczony freelancer ma możliwość osiągania naprawdę wysokich zarobków, ponieważ nie musi się ograniczać do jednego klienta. Dzięki temu ma też szansę na stałe rozwijanie kompetencji zawodowych i jednocześnie nie grozi mu zbytnia rutyna.

Trzeba jednak pamiętać, że praca zdalna wymaga nie tylko wydatków związanych z prowadzeniem własnego biznesu, jak dobrej jakości sprzęt oraz oprogramowanie, ale także kosztów wynikających z legalizacji pracy zdalnej. Także może brakować wielu uprawnień, z jakich korzystają zatrudnieni na umowie o pracę. Jednak, mimo wszystko, praca zdalna ma więcej zalet niż wad i trudno się dziwić, ze tak wielu programistów korzysta właśnie z tej formy zarabiania na życie.Ocena: 3.1 Głosów: 1212Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym:

Artykuły
Jak dorobić w domu przez internet 2015
Praca przez internet przepisywanie tekstów oferty
Praca w domu przy komputerze 2015
Praca dla niepełnosprawnych oferty
Programista - czyli najpopularniejszy zawód w pracy zdalnej
Prawa i obowiązki telepracownika
Zakładanie działalności gospodarczej przez internet
Program Streber do zarządzania mikro projektami freelancerów
Jak napisać dobre CV
Praca mobilna - dlaczego warto?
Rozmowa o pracę
Czy osoba fizyczna może wystawić rachunek?
Jak zostać freelancerem?
Czym jest i na czym polega outsourcing?
11 zasad dobrego CV
Rynek telepracy w Polsce i zagranicą
Telepraca jako elastyczna forma zatrudnienia
Kreatywne CV - gwarantowany sukces?
Praca zdalna - szansa dla każdego

Komentarze

Brak komentarzy!

Nick:
E-Mail:
Komentarz:
Kod
Podaj kod:Dołączyło już do nas 122 firm oraz 412 użytkowników Zarejestruj się

Firma i współpraca

Copyright © 2013-2014 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Płatności realizowane są przez: