RSS facebook szukamepracy google szukamepracy twitter szukamepracy youtube szukamepracy blog szukamepracyPrawa i obowiązki telepracownika

Autor: adm Data: 2015-05-25 20:33:47

Telepraca, inaczej praca zdalna jest coraz bardziej popularną formą zatrudnienia. To dobre rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, który dzięki temu może znacznie obniżyć koszty utrzymania pracownika, jak i dla pracownika, który ma możliwość pracy w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. 

Postęp technologiczny sprawił, że większość obowiązków zawodowych z powodzeniem możemy wykonywać za pośrednictwem Internetu lub telefonu. To spowodowało, że coraz chętniej decydujemy się na pracę w zaciszu własnego domu. Tym bardziej warto znać prawa i obowiązki telepracownika. Definicję telepracy zawiera art. 675 kodeksu pracy, który stanowi, że telepraca to regularnie wykonywana praca poza siedzibą firmy, w której wykorzystuje się środki komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 
Na telepracowniku spoczywają takie same obowiązki jak na pracowniku, który wykonuje swoje obowiązki w biurze. Tak, więc ma on takie samo prawo do ubiegania się o awans oraz możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez uczestnictwo w szkoleniach. Telepracownik nie powinien być dyskryminowany i traktowany gorzej. Ze względu na charakter wykonywanej pracy pracodawca może natomiast podpisać z telepracownikiem odrębną umowę określającą zakres ubezpieczenia, zasady wykorzystania sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy w domu, formę komunikacji z biurem, a także sposób kontrolowania wykonywanej pracy oraz obecności telepracownika. 

Wyposażenie stanowiska pracy telepracownika


Pracodawca ma obowiązek dostarczyć swojemu telepracownikowi sprzęt niezbędny do wykonywania powierzonych mu zadań. Jeżeli decydujemy się na używanie prywatnego sprzętu, który spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa, możemy ubiegać się o zwrot kosztów jego eksploatacji. Ekwiwalent pieniężny powinien być ustalony w porozumieniu lub umowie. Podczas ustalania kosztów zazwyczaj brane są pod uwagę ceny rynkowe sprzętu, na którym pracujemy, normy jego zużycia, ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracodawcy oraz jego ceny rynkowe.

Wyposażenie stanowiska pracy telepracownika

Prawo do odmowy wykonywania pracy zdalnie


Charakter pracy może zostać ustalony podczas podpisywania umowy o pracę lub w trakcie zatrudnienia. W tym wypadku, pracownik ma możliwość rezygnacji ze zdalnej formy zatrudnienia i powrotu do pracy na wcześniejszych warunkach. Jeżeli nie zgadzamy się na propozycję wykonywania dotychczasowej pracy poza biurem, pracodawca musi przyjąć naszą odmowę, nie może być to podstawą do wypowiedzenia umowy. 

Kontrola w domu telepracownika


Pamiętajmy, że pracodawca ma prawo kontrolować swoich pracowników, nawet jeżeli wykonują swoje obowiązki w domu. Tak, więc za naszą uprzednią zgodą szef może przeprowadzać kontrolę w zakresie wykonywania pracy, inwentaryzacji sprzętu, a także bezpieczeństwa i higieny pracy.Ocena: 2.9 Głosów: 925Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym:

Artykuły
Jak dorobić w domu przez internet 2015
Praca przez internet przepisywanie tekstów oferty
Praca w domu przy komputerze 2015
Praca dla niepełnosprawnych oferty
Programista - czyli najpopularniejszy zawód w pracy zdalnej
Prawa i obowiązki telepracownika
Zakładanie działalności gospodarczej przez internet
Program Streber do zarządzania mikro projektami freelancerów
Jak napisać dobre CV
Praca mobilna - dlaczego warto?
Rozmowa o pracę
Czy osoba fizyczna może wystawić rachunek?
Jak zostać freelancerem?
Czym jest i na czym polega outsourcing?
11 zasad dobrego CV
Rynek telepracy w Polsce i zagranicą
Telepraca jako elastyczna forma zatrudnienia
Kreatywne CV - gwarantowany sukces?
Praca zdalna - szansa dla każdego

Komentarze

Brak komentarzy!

Nick:
E-Mail:
Komentarz:
Kod
Podaj kod:Dołączyło już do nas 122 firm oraz 403 użytkowników Zarejestruj się

Firma i współpraca

Copyright © 2013-2014 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Płatności realizowane są przez: