RSS facebook szukamepracy google szukamepracy twitter szukamepracy youtube szukamepracy blog szukamepracyJak zostać freelancerem?

Autor: adm Data: 2014-11-15 00:20:52

Praca jako freelancer to marzenie wielu osób, zwłaszcza tych, które nie lubią siedzieć codziennie za biurkiem. Wykonywanie zadań bez szefa nad głową i możliwość wykonywania zadań w dowolnych godzinach, to nie jedyne zalety bycia wolnym strzelcem. Od czego zacząć karierę freelancera?

Jak zostać freelancerem?

Teoretycznie freelancerem może być każdy. Na pracę tego typu decydują się jednak zazwyczaj osoby wykonujące wolny zawód. Najczęściej są to fotografowie, tłumacze, dziennikarze, autorzy książek czy webmasterzy. To właśnie w ich przypadku, bardziej liczy się efekt pracy, niż poświęcony na nią czas. 

W dzisiejszych czasach zostanie freelancerem jest prostsze niż kiedykolwiek – korzystając z internetu można szybko znaleźć zlecenie i zarobić pierwsze pieniądze.


jak zostać freelancerem

Pierwszy krok – znajdź klientów

Aby zostać freelancerem nie trzeba od razu zakładać działalności gospodarczej. Można na początku wystawiać rachunki, jako osoba cywilna. Warto zacząć od tej możliwości – dzięki temu szybko przekonasz się, czy praca, jako wolny strzelec rzeczywiście jest dla ciebie. 
Znalezienie klienta jest obecnie dużo prostsze niż kiedyś – internet daje duże możliwości zareklamowania swojej działalności. Jeśli posiadasz doświadczenie, możesz zamieścić na stronie internetowej swoje portfolio. Jeśli nie – wystarczą twoje przykładowe prace: zdjęcia czy też teksty. 
Jeśli nie potrafisz założyć strony internetowej – nic straconego. Obecnie możesz znaleźć wiele portali, które dają możliwość zareklamowania swoich możliwości, między innymi portal SzukamEpracy.pl gdzie można przedstawić swoje CV. Jeśli jednak będziesz chciał kontynuować działalność, to ogłoszenie na stronie internetowej wygląda zwykle dużo bardziej profesjonalnie.

Krok drugi – wykonaj zlecenia

Chociaż nikt nie sprawdza na bieżąco tego co robisz, warto być swoim własnym szefem i narzucić sobie odpowiednie tempo wykonywania zleceń. Klienta należy traktować poważnie – dzięki temu możemy liczyć na dalsze zlecenia i dobrą reklamę wśród znajomych zleceniodawcy.
Praca zdalna zazwyczaj ułatwia planowanie dnia, jednak nie każdy może sobie z tym poradzić, zwłaszcza na początku działalności. Niektórzy nawet w przypadku, gdy termin jest dość elastyczny, nie potrafią wyrobić się w czasie. Takie osoby nie nadają się do pracy, gdzie najważniejszy jest efekt. To również należy brać pod uwagę decydując się na karierę freelancera. 

Możliwość pracy zdalnej jest kusząca zwłaszcza dla osób, które nie lubią lub nie chcą codziennie dojeżdżać do pracy. Wykonywanie zleceń przed komputerem może być dla nich idealnym rozwiązaniem. Podobnie jest w przypadku młodych rodziców, którzy nie chcą zostawić dziecka z opiekunką.
Chociaż praca zdalna wymaga zazwyczaj większej samodyscypliny, to spodoba się ona wielu osobom, które cenią wolność i możliwość spędzania czasu z rodziną.

Krok trzeci – zarabiaj

Chociaż pozyskiwanie bazy klientów zazwyczaj trochę trwa, to pierwsze zarobki powinny pojawić się dosyć szybko. Jeśli akurat nie posiadamy dostatecznej ilości zleceń, to zawsze można zdecydować się na rejestrację na platformach, które oferują nowe zadania lub umożliwiają sprzedaż gotowych produktów, takich jak zdjęcia czy teksty. 
Warto wypróbować przynajmniej kilku z tych możliwości, co chociaż zarobki na platformach są często nieco niższe, to jednak pozwalają przetrwać czas bez nowych zleceń od stałych klientów.

Zobacz praca onlineOcena: 3 Głosów: 1087Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym:

Artykuły
Jak dorobić w domu przez internet 2015
Praca przez internet przepisywanie tekstów oferty
Praca w domu przy komputerze 2015
Praca dla niepełnosprawnych oferty
Programista - czyli najpopularniejszy zawód w pracy zdalnej
Prawa i obowiązki telepracownika
Zakładanie działalności gospodarczej przez internet
Program Streber do zarządzania mikro projektami freelancerów
Jak napisać dobre CV
Praca mobilna - dlaczego warto?
Rozmowa o pracę
Czy osoba fizyczna może wystawić rachunek?
Jak zostać freelancerem?
Czym jest i na czym polega outsourcing?
11 zasad dobrego CV
Rynek telepracy w Polsce i zagranicą
Telepraca jako elastyczna forma zatrudnienia
Kreatywne CV - gwarantowany sukces?
Praca zdalna - szansa dla każdego

Komentarze

Brak komentarzy!

Nick:
E-Mail:
Komentarz:
Kod
Podaj kod:Dołączyło już do nas 122 firm oraz 407 użytkowników Zarejestruj się

Firma i współpraca

Copyright © 2013-2014 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Płatności realizowane są przez: