RSS facebook szukamepracy google szukamepracy twitter szukamepracy youtube szukamepracy blog szukamepracyCzym jest i na czym polega outsourcing?

Autor: adm Data: 2014-10-23 18:15:07

Idea nawiązuje do lat 20-tych ubiegłego wieku, kiedy to Henry Ford stwierdził, że nie warto trwonić własnych zasobów na wykonywanie zadań, które lepiej, sprawniej i taniej wykonają inni.

Do tego właśnie sprowadza się outsourcing - jedno z narzędzi wykorzystywanych w strategii zarządzania zasobami. Narzędzie to jest bardzo uniwersalne - z równym powodzeniem mogą wykorzystywać je wielkie korporacje, jak i małe czy średnie przedsiębiorstwa

Outsourcing - na czym to polega?

W dużym uproszczeniu outsourcing polega na wyodrębnieniu takich zadań i procesów, które nie są związane z podstawową działalnością i przekazaniu ich obsługi komuś z zewnątrz. Jest to więc swego rodzaju wynajem usług.

Po co firmom outsourcing?

Celem takiego działania jest najczęściej zmniejszenie kosztów działalności, ale też stworzenie warunków, w których zasoby przedsiębiorstwa można skoncentrować na działalności podstawowej, czyli realizacji tych zadań, które stanowią główne źródło zysków. W ten sposób firma może skupić się na umacnianiu pozycji rynkowej, rozszerzaniu lub udoskonalaniu działalności podstawowej i budowaniu przewagi nad rynkową konkurencją.

 

Prosty przykład

Przedsiębiorstwo X musi utrzymywać sieć komputerową dla sprawnego zarządzania procesami. W tym celu może zatrudnić informatyka lub przekazać pieczę nad infrastrukturą informatyczną podmiotowi zewnętrznemu np. jednoosobowej firmie świadczącej usługi informatyczne - to wymagać będzie jedynie wyboru takiej firmy i doprecyzowania umowy. 
Z punktu widzenia zarządzających przedsiębiorstwem drugie rozwiązanie jest tańsze, bardziej opłacalne i wygodniejsze. Dzięki temu najważniejsze zasoby będzie można skoncentrować na poszukiwaniu nowych klientów, udoskonalaniu lub wprowadzaniu nowych produktów - innymi słowy na tym, co przynosi pieniądze.

Czy outsourcing jest opłacalny?

Jeśli współpraca pomiędzy stronami umowy przebiega w pełni sprawnie i bez zakłóceń - tak. To jedno z takich narzędzi, które może znacząco obniżyć koszty działalności i podnieść jej efektywność.
Podstawowe zalety outsourcingu to:
- możliwość zmniejszenia kosztów działalności operacyjnej i pomocniczej i większa kontrola nad tymi kosztami - wynajęcie kogoś, kto prowadzi działalność jest tańsze niż zatrudnienie pracownika,
- uwolnienie (lub odciążenie) części zasobów, co daje możliwość wykorzystania ich w innych celach,
- poprawa jakości i sprawności przebiegu procesów przekazanych firmie zewnętrznej.

Outsourcing

 

Problemy, problemy, problemy

Co oczywista w świecie biznesu, tak jak w życiu, nie ma rozwiązań idealnych. Outsourcing stwarza więc pewne zagrożenia, do najpoważniejszych należą:
- pogorszenie jakości realizacji zadań zleconych firmie zewnętrznej (jeśli jest to firma niesolidna lub niekompetentna),
- spory pomiędzy stronami umowy, które mogą destabilizować współpracę i działanie obydwu stron umowy.

Czy warto?

Outsourcing na pewno odciąża zasoby firmę i umożliwia skupienie się na tych zadaniach, dla których realizacji ją powołano. Pozwala maksymalizować zyski i lepiej wykorzystywać całość posiadanych zasobów, zmniejszać koszty i poprawiać sprawność procesów powierzonych pod opiekę zewnętrznemu specjaliście.
Wszystko to jednak pod warunkiem nawiązania współpracy z rzetelnym podwykonawcą, doprecyzowania umowy outsourcing’owej i obwarowania jej klauzulami gwarantującymi bezpieczeństwo obydwu jej stronom.

Zobacz praca przez internetOcena: 3.2 Głosów: 1113Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym:

Artykuły
Jak dorobić w domu przez internet 2015
Praca przez internet przepisywanie tekstów oferty
Praca w domu przy komputerze 2015
Praca dla niepełnosprawnych oferty
Programista - czyli najpopularniejszy zawód w pracy zdalnej
Prawa i obowiązki telepracownika
Zakładanie działalności gospodarczej przez internet
Program Streber do zarządzania mikro projektami freelancerów
Jak napisać dobre CV
Praca mobilna - dlaczego warto?
Rozmowa o pracę
Czy osoba fizyczna może wystawić rachunek?
Jak zostać freelancerem?
Czym jest i na czym polega outsourcing?
11 zasad dobrego CV
Rynek telepracy w Polsce i zagranicą
Telepraca jako elastyczna forma zatrudnienia
Kreatywne CV - gwarantowany sukces?
Praca zdalna - szansa dla każdego

Komentarze

Brak komentarzy!

Nick:
E-Mail:
Komentarz:
Kod
Podaj kod:Dołączyło już do nas 122 firm oraz 412 użytkowników Zarejestruj się

Firma i współpraca

Copyright © 2013-2014 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Płatności realizowane są przez: